Categories
Languages

DSÖ, Tayvan ile tam bir işbirliği içinde olmalıdır

Korona virüs salgını dünyaya hızla yayılırken, Tayvan yayılmasını Belçika’dan biraz büyük ve 23 milyondan fazla nüfusa sahip olan adada büyük ölçüde sınırlamayı başarıyor.

Çin ile coğrafi olarak yakın olan Tayvan ekonomik ve ticari bağlarına rağmen, 29 Mart 2020’de toplam vaka sayısı 298 ve üç ölümle sonuçlandı. Kişi başına düşen enfeksiyon ve ölüm oranı dünyanın geri kalanında görülenden çok daha düşüktür.

Buna rağmen ülke halen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dışında bırakılmaktadır.

Oysa ki, Tayvan hükümeti 31 Aralık’ta DSÖ’nü sadece virüsün ortaya çıkması değil, aynı zamanda ve her şeyden önce insandan insana bulaşma olasılığı konusunda uyarmıştı.

Hem sağlık hem de ekonomik olarak salgına karsı nasıl önlem alacağını ve eylem kapasitesini nasıl koruyacağını biliyordu. 

Dünyanın birçok ülkesi halkın izole olmasını emretse de, Tayvan’daki yaşam neredeyse normal olarak devam etmekte: üniversiteler, liseler ve okullar açık, işletmeler çalışmaya devam etmekte, insanlar serbestçe hareket etmekte.

23 Ocak’ta ülkede bulunan ilk korona virüs vakasının ardından, Tayvan virüsün yayılmasını önlemek için derhal bir salgın kriz yönetim sistemi uygulamaya koymuştur. Bu sistem, 2003 yılında adadaki SARS’ın travmatik deneyiminden sonra tasarlanmış ve uygulanmıştır.

24 Ocak’ta Tayvanlı yetkililer maskelerin ihracatına kısıtlamalar getirip son 14 gün içinde Çin’de kalmış ziyaretçiler için de sıkı gümrük kontrolü uygulamasına varmıştır.

Ayrıca, en ciddi şekilde etkilenen bölgelerden dönen Tayvan vatandaşları 14 günlük karantinaya alınmıştır. Ülkeye yeni gelen herkes düzenli sağlık izlenmesine tabi tutulmuştur.

Tayvan Sağlık Bakanlığı sağlık personelinin ülkeyi terk etmesini yasakladı.

Şu anda, Tayvan, halkının ihtiyaçlarını karşılamak için virüse karşı 13 milyon koruyucu maskeye sahiptir. Üretimleri bir ayda dört kat arttırmıştır.

Tayvan, bugüne kadar tüm kararların birleştirilmiş ve sektörler arası bir komuta dahilinde merkezileştirildiği tek ülke olmaya devam etmektedir.

Tayvan Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı gümrük, ekonomi, eğitim ve ulaştırma tedbirlerini koordine etme yetkisine sahiptir. Bilgi toplama ve karar verme sürecinin merkezileşmesi, salgının etkin yönetimi için önemli bir faktördür.

Tayvan tüm sağlık sistemini hızla tüm potansiyel kontaminasyon zincirine uyguladı :
Seyahat uyarısı, enfekte olan hastalarla temas halindeki insanları izleme,
kuluçka sırasında izole etme, karantina, şüpheli vakalar için hastanede özel ayrı bekleme alanı, maske ve hidroalkolik ürünlerin dağıtımı…

Tayvanlı araştırmacılar koronavirüsün viral suşlarını izole ettiler ve antiviral remdesivir’i sentezlediler. Şu anda sadece 15 dakikada yapılabilecek tarama geliştiriyorlar.

Ayrıntılı bilgilerin düzenli olarak kamuya açıklanması, toplumun bilinçlendirilmesinde ve paniğe neden olabilecek yanlış bilgi ve söylentilerin yayılmasından kaçınmak için önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

2018 yılında kurulan yıllık Bloomberg sağlık verimliliği sıralamasına göre dünyanın 9. en iyi ülkesi olan Tayvan böylece tıbbi araştırma ve önleme konusundaki uzmanlığını ve sağlık sisteminin kalitesini göstermektedir.

Tayvan, küresel sağlıkta önemli ve vazgeçilemez aktörlerden biridir. Ancak ülke, 17-21 Mayıs tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleşmesi planlanan bir sonraki Dünya Sağlık Asamblesi’ne katılmaya davet edilmemiştir.

Tayvan’ı bu çok önemli toplantıdan dışlamak, özellikle de karşılaştığımız istisnai durumda, büyük bir hatadır. Bu, küresel sağlık güvenliğini ve Tayvan’ın güvenliğini sorgulamaktadır, çünkü sağlık sorunları bu salgının da hatırlattığı gibi sınırları görmezden gelmektedir.

Tayvan tüm DSÖ faaliyetlerinde yerini almayı hak etmektedir. Dünya çapında sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH’lerin) ana hedeflerinden biri ve bundan böyle korona virüs ile mücadelede özel bir rolü vardır.

Biz, vatandaşlar, sağlık görevlileri, araştırmacılar, akademisyenler ve her çizgiden parlamenterler olarak, DSÖ’nün herhangi bir siyasi oyundan, diplomatik etkilerden kaçınmaya dikkat etmesi gerektiğini ve birincil hedefine bağlı kalmak suretiyle herkesin sağlığını en iyi şekilde koruması gerektiğini beyan ederiz.

DSÖ’nün Tayvan’a ihtiyacı olduğu kadar Tayvan’ın da DSÖ’ne ihtiyacı vardır. 

Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü’nün acilen güncel sağlık sorunlarına göğüs gerebilmesi için Tayvan’ın bir sonraki toplantısına ve daha geniş bir şekilde tüm faaliyetlerine katılmasına izin vermesi çağrısını yapmaktayız. 

Please leave comments in English, Spanish, Italian, Chinese, or French. Thank you.

請以英文、西班牙文、義大利文、法文或中文留言。

When you fill in this webform and click on “post comment”, you accept that your personal data will be processed in order to enable your comment to be published. Before submitting your comment, please take a moment to find out more about who can access your personal data and how it is processed, by reading the privacy policy.